Pomniki w Zakopanem - które warto zobaczyć?
12 października 2017Wybierając się do Zakopanego warto odwiedzić coś więcej niż Krupówki. To niesamowite miejsce posiada pasjonującą historię i zakamarki, w których przeszłość odcisnęła swoje piętno...
Na Podhalu, w okolicach Zakopanego, istnieje wiele ciekawych, sakralnych obiektów architektonicznych. Spacer szlakiem zabytkowych kościółków i kapliczek, położonych pośród majestatycznych szczytów, to z pewnością świetny pomysł na wycieczkę. Proponujemy ciekawą trasę, podczas której można zwiedzić pięć zabytków sakralnych. Oczywiście jest ich znacznie więcej, jednak nie wszystko da się zrealizować w ciągu jednego dnia.
Lubisz historię? W takim razie zadbaj o swoje drzewo genealogiczne!
Zakopane to z pewnością malownicze widoki i ciekawa architektura. Poza willami w stylu zakopiańskimi są tutaj niesamowite, drewniane kościoły, pamiętające przeszłe wieki. Wędrówka szlakiem sakralnym pozwoli lepiej poznać tradycję i historię tego niesamowitego regionu, jakim jest Podhale. Warto pamiętać, że bogata tradycja podhalańska wraz ze specyficznymi obrzędami i zwyczajami w znacznej mierze opiera się właśnie na wierze katolickiej.
Mowa o starym kościele parafialnym, który jest najstarszym, drewnianym zabytkiem sakralnym, jaki możemy znaleźć w Zakopanym. Zbudowano go jako kościół parafialny w 1847 r. i początkowo funkcjonował pod wezwaniem świętego Klemensa. Budowlę wzniesiono z modrzewia i nadano jej konstrukcję zrębową. W połowie XIX wieku dostawiono wieżę. W 1896 r. okazało się, że budynek jest za mały dla rosnącej liczby wiernych mieszkających w parafii i zdecydowano się na wybudowanie większej świątyni.
Jeden z wielu projektów realizowanych w Zakopanym przez Stanisława Witkiewicza. Zakończona w 1907 r. kapliczka zgrabnie prezentuje wszystkie zalety stylu zakopiańskiego. Wnętrze zdobią piękne witraże oraz drewniane ołtarze.
Niestety ten przepiękny kościółek nie sprawuje już swojej funkcji sakralnej. Powstały w 1567 r., pozostaje wciąż nieczynny, a szkoda, bo to małe arcydzieło. We wnętrzu znajduje się spektakularna, barokowa polichromia wykonana w 1674 r. W interesujący sposób wpleciono tu lokalne motywy w postaci panoramy Tatr, namalowanej jako tło dla Sądu Ostatecznego na sklepieniu. Jest to najstarsze, znane przedstawienie tatrzańskiej panoramy. Zaraz obok, w 1904 r., postawiono nowy kościół.
Ten drewniany kościół został wybudowany około 1700 r. przez Jędrzeja Topora i Jana Chlipalskiego. Prosty plan budowli został wyznaczony przez prezbiterium, nawę oraz wieżę z nadwieszoną izbicą. Całość kościoła pokryta jest gontem a wieżę zamyka hełm. Wnętrze prezentuje resztki malowideł, które wykonano w połowie XIX wieku. Ciekawostką jest to, że wykonano je najpierw na płótnie, a następnie przyklejono do ścian. W 1921 r. postawiono nowy, murowany kościół, a stary nakazano rozebrać. Na szczęście dzięki staraniom Jana Pary i miejscowych górali, zablokowano rozbiórkę, a drewnianą świątynię odrestaurowano. W kruchcie urządzono małe muzeum poświęcone historii ciesielstwa góralskiego.
Budowlę zakończono w 1914 r., zaraz przed wybuchem I wojny światowej. Świeżo wstawione dzwony posłużyły więc Austriakom na cele wojenne. Drewniana budowla przetrwała jednak zmienne koleje losu, prezentując elementy charakterystyczne dla tutejszego, budownictwa ludowego.
Komentarze