Pomniki w Zakopanem - które warto zobaczyć?
12 października 2017Wybierając się do Zakopanego warto odwiedzić coś więcej niż Krupówki. To niesamowite miejsce posiada pasjonującą historię i zakamarki, w których przeszłość odcisnęła swoje piętno...
Po całodniowych górskich wędrówkach i zajadaniu się oscypkami warto poznać artystyczne oblicze Zakopanego. To w końcu tutaj, w XIX wieku, stworzyła się tętniąca życiem i skandalem stolica wypoczynkowa dla ludzi związanych ze światem sztuki. Miasto ma zatem do zaoferowania spore zbiory i kolekcje dzieł sztuki najwybitniejszych polskich twórców. Poza tym można tu zapoznać się z twórczością artystów ludowych, którzy zapraszają do swoich własnych pracowni, gdzie można podziwiać tkactwo artystyczne, haft, malarstwo na szkle oraz rzeźbę. Które galerie sztuki warto zatem odwiedzić?
Stolica Tatr to nie tylko Krupówki. Ta zimowa stolica Polski skrywa w sobie wiele pikantnych i fascynujących historii z życia polskiej bohemy artystycznej. W istniejących jeszcze gospodach gościły całe zastępy wybitnych pisarzy, malarzy, rzeźbiarzy czy muzyków. Mistrzom oczywiście towarzyszyły ich muzy i rzesze różnego rodzaju przybłędy, chcące pławić się w wyjątkowej atmosferze luźnych obyczajów i tajemnych praktyk. Wszystko to zbudowało wyjątkową aurę twórczą wokół Zakopanego, fascynującą artystów i skłaniającą ich do tworzenia niepowtarzalnych prac, które można podziwiać w tutejszych galeriach sztuki.
Jest to najstarsza galeria sztuki w Polsce, która wciąż kontynuuje tradycje Bazaru Polskiego, powstałego w 1911 roku z inicjatywy Władysława hr. Zamoyskiego. Wówczas na parterze znajdowały się różnego rodzaju sklepu, a na piętrze zorganizowano salę wystawową. Dzisiaj na parterze zgodnie z tradycją znajduje się sklep, a na piętrze odbywają się regularnie wystawy, koncerty, spotkania autorskie oraz promocje książek.
Miejsce poświęcone jest wyjątkowej twórczości jednego z bardziej fascynujących polskich artystów, to jest Władysława Hasiora. Budynek ściśle związany jest z artystą. Otóż galeria znajduje się w starej leżakowni hotelowej, gdzie w 1985 roku Hasior zamieszkał. Tutaj też miał swoją pracownię i salę ekspozycyjną. Dzisiejsza galeria mieści się na dwóch piętrach, gdzie prezentuje się fantastyczne i wyjątkowe prace Hasiora. W mniejszej sali organizowane są wystawy czasowe, prezentujące dorobek innych twórców.
Budynek to jeden z wielu projektów Stanisława Witkiewicza, jakie ten zrealizował w Zakopanem. Założenie powstało w latach 1895-1896 dla rodziny Kossakowskich. Obiekt posiada bogatą historię i przechodził z rąk do rąk by wreszcie, od 2011 r. stać się Galerią Sztuki XX wieku, którą zarządza Muzeum Tatrzańskie. Tutaj można zapoznać się z twórczością artystów, którzy wpłynęli na rozwój sztuki nowoczesnej w Polsce.
Galeria Gazduś mieści się w siedzibie Biura Promocji Zakopanego i oferuje różnego rodzaju lokalne wyroby w przystępnej cenie. Jest to obowiązkowe miejsce dla tych, którzy chcą przywieźć zakopiańskie upominki do domu lub dla swoich bliskich. Miejsce to jest wypełnione regionalnym rękodziełem, biżuterią oraz przedmiotami codziennego użytku, które wykonywane są przez twórców ludowych. Galeria wyróżnia się przede wszystkim wysoką jakością oferowanych produktów oraz całkiem przystępną ceną.
Komentarze