Pomniki w Zakopanem - które warto zobaczyć?
12 października 2017Wybierając się do Zakopanego warto odwiedzić coś więcej niż Krupówki. To niesamowite miejsce posiada pasjonującą historię i zakamarki, w których przeszłość odcisnęła swoje piętno...
Zbliżają się wymarzone wakacje w Zakopanem i wypadałoby zaplanować swoją podróż. Poza spacerem po Krupówkach i wjazdem na Kasprowy Wierch, warto zwiedzić zabytkowe wille zakopiańskie, których urok sprawi, że zaczniesz przeglądać tutejsze oferty na rynku nieruchomości. Wszystko to dzięki wyjątkowemu stylowi zakopiańskiemu, który nadaje podhalańskiej architekturze aurę wyjątkowości. Zapraszamy na krótki przegląd najciekawszych zabytkowych domów, jakie można znaleźć w Zakopanem.
Wspomniany styl zakopiański zawdzięczamy Stanisławowi Witkiewiczowi, polskiemu malarzowi, który w 1890 roku osiadł w Zakopanem. Zafascynowany tutejszą sztuką ludową, artysta opracował odrębną teorię stylu zakopiańskiego, na podstawie której projektował wille. Dlatego właśnie styl ten często określany jest stylem witkiewiczowskim. Chodziło o stworzenie nowoczesnej polskiej architektury narodowej, która bazowałaby na sztuce Podhala. Witkiewicz rozbudowywał więc dwuizbowe chaty góralskie do formy willi, wzbogaconej elementami secesyjnymi. Warto zaznaczyć, że styl ten przyjął się głównie w budownictwie pensjonatów, stąd nasze skojarzenie z typowymi góralskimi pensjonatami.
Ten przepiękny dom to pierwsza realizacja Witkiewicza w stylu zakopiańskim. Został wzniesiony w latach 1892-1893. Koliba w gwarze podhalańskiej oznacza szałas pasterski i to właśnie do jego formy nawiązuje willa. Wiąże się to z intencjami zleceniodawcy, Zygmunta Gnatowskiego, który chciał postawić prostą chałupę góralską, w której trzymałby swoje zbiory etnograficzne. Ostatecznie w ciągu projektowania willi, powstał większy projekt, którego realizację i budowę nieustannie nadzorował Witkiewicz. Końcowo dom powstał w takim kształcie – skrzydło wschodnie wypełniła góralska izba, gdzie umieszczono zbiory etnograficzne, a w piętrowym skrzydle znalazły się salon i sypialnia na parterze oraz druga sypialnia i pokój dla służby na piętrze. Od 1993 roku willa została przeinaczona w Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza, gdzie można wiele dowiedzieć się o omawianej architekturze.
Willa Atma powstała w 1895 roku jako projekt Józefa Kasprusia-Stocha. Powstała jako pensjonat, w którym w latach 1930-1935 przebywał Karol Szymanowski. Siostrzenica i spadkobierczyni kompozytora, Krystyna Dąbrowska wpadła na pomysł założenia w willi Muzeum Karola Szymanowskiego, co też stało się w 1976 roku. Na bazie zachowanych zdjęć i opisów wiernie odtworzono gabinet muzyka oraz dokładnie zrekonstruowano resztę pomieszczeń. Prawdziwa gratka dla fanów muzyki klasycznej.
Kolejna willa autorstwa Stanisława Witkiewicza, która powstała w 1987 roku dla Jana Gwalberta Pawlikowskiego na wzgórzu Koziniec, blisko dzielnicy Bystre. Specyficzna nazwa wiąże się z jodłami, które rosły kiedyś w ogrodzie. To właśnie ten budynek uznawany jest za najpełniejszą realizację stylu zakopiańskiego. Możemy tu wyodrębnić charakterystyczne dla tego budownictwa cechy, jak wysoka kamienna podmurówka, rzeźbione elementy konstrukcji, weranda skrywająca schody oraz przyłap od południowej strony. Wato zajrzeć do wnętrza, gdzie zachowano góralskie ornamenty i meble również wykonane w stylu zakopiańskim.
Komentarze