Atrakcje dla dzieci w Zakopanem
23 kwietnia 2022Zakopane to doskonały kierunek turystyczny dla rodzin z dziećmi. Miasto oferuje wiele atrakcji, poza tymi najbardziej oczywistymi, czyli górskimi szlakami i dobrze przygotowanymi trasami...
Wakacje na Podhalu mogą przyjmować wiele różnych form, jeśli chodzi o to, jak spędzimy czas. Oczywiście grzechem byłoby nie wyruszyć w wyprawę górską, w celu podziwiania pięknych szczytów. Okazuje się jednak, że górale wychodzą naprzeciw oczekiwaniom turystom i gdzieniegdzie, na szlakach, oferują różnego rodzaju atrakcje, które pomagają połączyć nam przyjemne z pożytecznym. Do jednej z ciekawszych opcji należy pole do minigolfa, które umieszczono na Gubałówce.
Gubałówka to malownicze podłużne wzniesienie, z którego rozciąga się przepiękny widok. Turyści mogą podziwiać tu panoramę całych polskich Tatr, Zakopanego, Podhala, Pienin, Gorców i Beskidu Żywieckiego. W takich okolicznościach przyrody warto się na chwilę zatrzymać. Minigolf to sport, który pozwala na jednoczesną kontemplację majestatycznych szczytów oraz wspaniałą zabawę z najbliższymi. Oto krótkie wprowadzenie do zasad tej wspaniałej gry.
Sport ten uprawia się na specjalnych torach do gry, które nazywa się również stanowiskami. Głównie chodzi o to, żeby umieścić piłeczkę w dołu na kocu każdego toru, przy użyciu specjalnego kija. Cel gry można podsumować jako wbicie piłki do dołka, przy jak najmniejszej liczbie uderzeń. Mimo, że może się wydawać, że mini golf to jakiś nowy wynalazek, to tak naprawdę służył on jako pierwowzór golfa klasycznego, o czym świadczą chińskie ryciny z okresu dynastii Ming. Ta znana nam, współczesna wersja minigolfa narodziła się w USA w 1927 r. Na przestrzeni ostatnich lat widać znaczny wzrost zainteresowania tym sportem w Polsce, czego wynikiem jest założenia ośrodka na Gubałówce.
Gra w minigolfa odbywa się a różnego rodzaju ścieżkach, których wymiary różnią się między sobą. Zasadniczo, pole do minigolfa składa się z osiemnastu dołków, które należy pokonać w określonej z góry kolejności. W tym celu każde stanowisko jest numerowane. Każdy z graczy powinien grać na danym stanowisku aż do momentu umieszczenia swojej piłki w dołku. Na dokonanie tego gracze mają sześć uderzeń. Jeśli po wyczerpaniu puli uderzeń gracz wciąż nie umieści piłki w dołku, otrzymuje punkt karny i udaje się na kolejne stanowisko. Zapewne szybko zauważycie, że na każdym stanowisku znajdują się specjalnie wyrysowane linie. Wyznaczają one punkt startu oraz linie wskazujące, że można odsunąć piłeczkę od krawędzi na odległością ok. 20 centymetrów. Przy ostatniej przeszkodzie znajduje się tzw. linia graniczna, która oznacza, że gracz przy pierwszym uderzeniu musi przebić piłeczkę poza wskazaną linię. W sytuacji, gdy jej nie przekroczy, będzie musiał wrócić z piłką do punktu startowego.
Warto pamiętać, że minigolf na Gubałówce czynny jest od 20 lipca i wówczas otwarty jest codziennie od godziny 10 do 19. Aby zagrać będzie nam potrzebny specjalny kij, podobny do tego, który stosowany jest w golfie klasycznym. Nie musisz się jednak martwić zakupami, ponieważ potrzebny sprzęt zostanie nam udostępniony wraz z zakupem biletu. Nie pozostaje ci nic innego jak zebrać całą rodzinę lub paczkę znajomych i zmierzyć się z nimi o tytuł mistrza. Godziny wspaniałej zabawy gwarantowane!
Komentarze