Który rozmiar górskich butów wybrać?
8 czerwca 2020Podróżowanie oraz aktywność fizyczna obecnie stają się coraz bardziej modne. Wycieczki górskie również cieszą się coraz większym zainteresowaniem i mowa nie tylko o wędrówkach...
Wspinaczka sportowa to nietypowy i dosyć niebezpieczny sport. W związku z tym wśród miłośników tej dziedziny powstał niepisany kodeks postepowania, którym należy i warto się kierować zaczynając swoją przygodę ze wspinaczką.
Wśród pasjonatów wspinaczki sportowej popularne są takie zwroty jak: ćwiczenie sekwencji przechwytów, powtarzanie ruchów, budowanie „modelu” drogi we własnej piwnicy, odpadanie, wypytywanie o drogę, oglądanie nagrań video, odpoczywanie na zablokowanej linie (oczywiście przez cały czas trzymanej przez asekurującego), oglądanie drogi w zjeździe lub na ‘wędce”, podciąganie się na ekspresach w trakcie patentowania drogi, przyglądanie się innym wspinaczkom robiącym tę samą drogę. To jest zaledwie kilka elementów, które przynależą do szeroko pojmowanych zasad etyki wspinaczki sportowej. Poniżej znajdziesz kilka przydatnych informacji, dotyczących praktyk, stylu oraz metod, którymi posługują się pasjonaci wspinaczki sportowej.
Wspinaczka sportowa może być sportem zbiorowym oraz samodzielnym. Gdy zdecydujemy się samodzielnie wspinać, musimy być przygotowani na brak jakichkolwiek zabezpieczeń. Dlatego wspinaczka solo jest uznawana za najbardziej niebezpieczną, ale za to jest ona także najbardziej wygodna. Należy być jednak świadomym, że podejmujemy się wtedy ryzyka dotyczącego utraty zdrowia, a nawet życia. Zdecydowanie jest styl wspinaczki polecany dla osobników doświadczonych oraz profesjonalistów. Jednak niezależnie od tego, jak długo się wspinamy i jak pewni jesteśmy swoich umiejętności powinniśmy wziąć pod uwagę warunki naturalne, warunki pogodowe czy też kruchość skał.
Wśród styli przejść wyróżnia się styl on-sight (OS). Cieszy on się największą rekomendacją i polega na tym, że podchodzi się pod skałę, a następnie przez całą drogę robi w pierwszej próbie, bez odpadnięcia „w ciągu” oraz bez żadnych wcześniej uzyskanych informacji na jej temat. Wiadomości o drodze nie powinny dotrzeć do wspinacza w żaden możliwy sposób. Jest także możliwość wycofania się z drogi. Tzn. zejścia bez tracenia OS’a. Oprócz tego można posiadać również powieszone ekspresy, a jeszcze lepiej jak powiesi je za nas ktoś inny.
Innym stylem jest tzw. Flash, który różni się tym od OS, że w trakcie pierwszej próby posiadasz patenty. Patenty czyli wstępne informacje na temat trasy. Jest on uznawany za szczebel niżej od on-sight, jednak również cieszy się dużym zainteresowaniem.
Wiele osób łączy oba style i jest to chyba jedno z najlepszych i najwygodniejszych rozwiązań.
Komentarze