Który rozmiar górskich butów wybrać?
8 czerwca 2020Podróżowanie oraz aktywność fizyczna obecnie stają się coraz bardziej modne. Wycieczki górskie również cieszą się coraz większym zainteresowaniem i mowa nie tylko o wędrówkach...
Chyba niemal każdy miłośnik górskich wędrówek przynajmniej raz w swoim życiu marzył o zdobyciu Alp. Tyle szumu wokół tych Alp, a czym one właściwie są? Gdzie leżą? Czym się charakteryzują? Poniższy artykuł przybliży Ci trochę pojęcie o tym, co to są Alpy i czemu warto je zobaczyć czy też zwiedzić.
Alpy jest najwyższy łańcuch górski, który znajduje się w Europie. Ciągnie się on łukiem od samego wybrzeża Morza Śródziemnego aż do Wiednia – do doliny Dunaju. Zajmuje on powierzchnię ok. 220 tysięcy kilometrów sześciennych, ma 150-250 metrów szerokości oraz 1200 kilometrów długości.
Mont Blanc to najpiękniejszy i najwyższy szczyt w całych Alpach, a znajduje on się na granicy francusko-włoskiej, główny wierzchołek położony jest po stronie francuskiej, a jego wysokość wynosi 4810 metrów n.p.m.
Same Alpy to pasmo górskie, które jest umiejscowione na terytorium kilku państw europejskich, takich jak: Francja, Słowenia, Austria, Szwajcaria, Włochy, Niemcy, Liechtenstein oraz Monako.
Skąd wzięła się w ogóle nazwa „Alpy”? Otóż prawdopodobnie pochodzi ona on celtyckiego rdzenia „alb” – które oznacza „wysokość”. To jest jedna z domniemanych teorii pochodzenia tej nazwy. Inna teoria zakłada, że może się to mienie wywodzić z łacińskiego przymiotnika „albus”, które znaczy po prostu biały, a kolor ten miał symbolizować ośnieżone szczyty Alp.
Alpy możemy podzielić też ze względu na geologię, przede wszystkim Alpy wschodnie, gdzie wyróżnia się:
1. Alpy Centralne – nazywane Alpami Starymi, ponieważ składają się ze starych skał metamorficznych, takich jak: łupki fyllitowe, łupki krystaliczne czy gnejsy,
2. Alpy Wapienne – zwane także Alpami Młodszymi, zbudowane z trzeciorzędowych skał osadowych, takich jak dolomity oraz wapienie,
3. Prealny – czyli Alpy najmłodsze, które zbudowane są z kredowych i trzeciorzędowych skał – fiszowych.
Wybierając się w Alpy dobrze wiedzieć, jaki panuje w tamtejszej okolicy klimat. Jest on zróżnicowany, ponieważ Alpy leżą na pograniczu dwóch stref klimatycznych. Skłon południowy jest pod wpływem klimatu podzwrotnikowego, natomiast skłon północny oraz zachodni należy do klimatu umiarkowanego. Ogólna temperatura w Alpach wacha się od +24 stopni na południu do -2 stopni w Alpach Austriackich. Im wyżej jednak zmierzamy tym temperatura jest niższa.
Podsumowując Alpy to jedne z najwyższych gór w Europie. Co prawda nie każdy ma odwagę oraz kondycję, aby Alpy zdobyć, warto jednak chociaż je zobaczyć i nacieszyć wzrok ich majestatycznym oraz malowniczym widokiem.
Komentarze