Atrakcje dla dzieci w Zakopanem
23 kwietnia 2022Zakopane to doskonały kierunek turystyczny dla rodzin z dziećmi. Miasto oferuje wiele atrakcji, poza tymi najbardziej oczywistymi, czyli górskimi szlakami i dobrze przygotowanymi trasami...
Wielu rodziców zastanawia się nad tym, które góry są dobre na wyjazd z dzieckiem oraz jakie szlaki wybrać. Najlepsze atrakcje dla dzieci w górach oraz sprawdzone noclegi przyjazne dzieciom są w Karkonoszach, Gorcach, Beskidach i Tatrach. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, gdzie najlepiej jechać w góry z dzieckiem. Przeczytaj go koniecznie!
Dobrym miejscem jest równica (884 m n.p.m.), górująca nad Ustroniem. Jest to jeden ze szczytów, który można zdobyć z dzieckiem najłatwiej. Po prostu wystarczy podjechać samochodem krętą, malowniczą drogą do parkingu przy schronisku PTTK, stamtąd żółtym szlakiem (niestety dość tłumnie odwiedzanym) w ciągu 15 minut dociera się piechotą na szczyt. Natomiast wracając, można z większym dzieckiem odwiedzić znajdujący się obok schroniska, w bukowym lesie park linowy. Na całą rodzinkę czeka Górski Park Równica, z mnóstwem ciekawych propozycji: całoroczny tor saneczkowy, kino sferyczne, kino 7D i quady to tylko część z nich. Poza tym dla rodziców z dziećmi w każdym wieku (a właściwie od roku wzwyż) dobrym miejscem jest również Leśny Park Niespodzianek na południowym stoku Równicy, gdzie dzieci będą mogły np. karmić z ręki muflony i daniele swobodnie przechadzające się wśród zwiedzających. Zobaczymy tam żubry, jelenie, sarny, dziki, żbiki, jenoty, szopy, tchórzofretki, bażanty, kózki i inne zwierzaki. Dużą atrakcją nie tylko dla dzieci jest sokolarnia i sowiarnia - orły, jastrzębie, kanie, sokoły. A o określonych godzinach można zobaczyć pokazy sokolnicze z lotami ptaków drapieżnych. Ponadto na terenie Parku Niespodzianek znajduje się też Centrum Przyrodniczo-Leśne z multimedialnym wyposażeniem, bajkowa aleja (ruchome postacie) i rozbudowany plac zabaw.
Oczywiście większość szlaków w Gorcach jest łagodna i niezatłoczona, a pod względem trudności to góry dostępne nawet dla sprawnego 4-latka. Jedynie przeszkodą bywają duże odległości. W związku z tym zawsze planując górską wycieczkę, należy wziąć pod uwagę długość trasy i różnicę wzniesień. Szlaki opisane w przewodnikach lub na drogowskazach jako zajmujące dorosłemu ponad 5 godzin (licząc podejście i powrót) dla małych dzieci odradzamy. Oczywiście można zaplanować całodniową wycieczkę, ale podany czas przejścia trzeba liczyć przynajmniej podwójnie (a nawet potrójnie). Pamiętajmy o tym, że dziecko zawsze znajdzie powód, żeby zboczyć ze szlaku, coś pooglądać, podjeść maliny z krzaczka. Zdecydowanie o wiele częściej i na dłużej trzeba robić przerwy na odpoczynek. Poza tym wędrówka ma być dla wszystkich przyjemnością, oderwaniem od codzienności, byciem razem, a nie "gnaniem" przez szlak.
Komentarze