Pomniki w Zakopanem - które warto zobaczyć?
12 października 2017Wybierając się do Zakopanego warto odwiedzić coś więcej niż Krupówki. To niesamowite miejsce posiada pasjonującą historię i zakamarki, w których przeszłość odcisnęła swoje piętno...
Są różne sposoby na zwiedzanie i poznawanie miejsca, w którym spędza się urlop. Niektórzy wolą relaksować się z drinkiem, inni z kolei wolą spędzać wolny czas aktywnie. Niezależnie od tego, jaki tryb wybierzesz, będąc w Zakopanem, odwiedź kilka najciekawszych muzeów, które pozwolą Ci dogłębnie poznać magiczne Podhale. Zakopane to w końcu stolica Podhala, gdzie żyje jedna z najbardziej oryginalnych grup etnograficznych w Polsce, której tradycje i kultura są fascynujące. Jeśli jesteś ciekawy zakopiańskiej historii, oto krótkie zestawienie najciekawszych muzeów, jakie znajdziesz na miejscu.
Jeżeli pasjonujesz się historią - koniecznie dowiedz się więcej o genealogii!
Zakopane to nie tylko malownicze szczyty i zapierające dech w piersiach widoki. Oczywiście warto poznać wszelkie cuda natury, jakie oferuje Podhale, jednak region ten, to coś znacznie więcej. To wielopokoleniowa tradycja, bogaty folklor, wspaniała sztuka i fascynujące historie. Przez lata w Zakopanym mieszkało i tworzyło wielu fantastycznych artystów, którzy pozostawili po sobie wspaniałe dzieła sztuki i niestworzone historie. Twórczość tych wybitnych postaci możemy podziwiać w licznych muzeach, jakie znajdziemy w Zakopanym.
To absolutnie obowiązkowa pozycja dla każdego turysty, który wybiera się w Tatry. Założone w 1888 r. Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego jest najstarszym, regionalnym muzeum w Polsce. Znajduje się tu bardzo bogata kolekcja sztuki ludowej, strojów regionalnych oraz tatrzańskiej flory i fauny. Warto zajrzeć tu przed wyprawą w góry, ponieważ można przyjrzeć się okazom roślinnym i zwierzęcym, które zamieszkują Tatry. Na wycieczce będziesz mógł więc odnieść się do informacji z muzeum. Muzeum Tatrzańskie posiada wiele filii, jak np. Muzeum Stylu Zakopiańskiego, mieszczące się w willi Koliba, na ulicy. Kościeliska 18.
W tym miejscu czas przestał płynąć. Chata powstała w XVIII wieku, czyli w czasie, zanim Zakopane stało się modnym uzdrowiskiem, do którego ściągali kuracjusze z całej Polski. Budynek reprezentuje najstarszy typ budownictwa podhalańskiego. Swoją nazwę zawdzięcza właścicielowi, Janowi Krzeptowskiemu, zwanemu Sabałą. Był to słynny w całym Zakopanym pieśniarz i gawędziarz. Obecnie znajduje się tam muzeum, prezentujące oryginale sprzęty domowe wraz z wyposażeniem pochodzącym z XIX wieku.
W willi Harenda, znajdującej się przy ulicy Harenda 12, umieszczono przepiękne muzeum Jana Kasprowicza. Poeta odwiedzał Podhale wielokrotnie, by w 1923 r. zdecydować się na zakup willi i przeprowadzenie do Zakopanego. W 1950 r. powstało tutaj muzeum poświęcone twórczości i osobie Kasprowicza. Możemy więc zobaczyć tu meble, książki i obrazy pochodzące z czasów poety. Warto podkreślić, że wyposażenie i układ wnętrza pozostały niezmienione od czasu śmierci małżonki Kasprowicza.
Mieszczące się willi Atma muzeum poświęcone Karolowi Szymanowskiemu, jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie można obejrzeć pamiątki związane z postacią kompozytora. To właśnie w tym domu, muzyk spełnił swoje ostanie lata i tutaj zebrał wiele osobistych rzeczy takich, jak książki oraz obrazy. W specjalnym gabinecie zwiedzający mogą podziwiać wspaniałe pianino, na którym Szymanowski komponował swoje niesamowite utwory.
Komentarze