Tradycje w Zakopanem i okolicach
15 czerwca 2022Zakopane, miasto leżące u podnóża Tatr, jest wybitnie turystyczną miejscowością, często odwiedzaną przez Polaków, którzy doceniają jego walory przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe. Jest...
Trzeba przyznać, że kuchnia Podhala nie należy do wykwintnych, ale urzeka swą prostotą i wybornym smakiem. Daje pewność, że najemy się "po góralsku", czyli do syta. Dlatego szukając źródeł tradycyjnych podhalańskich potraw, na uwadze musimy mieć warunki klimatyczno-geograficzne, które nigdy nie sprzyjały rolnictwu, a także trudną sytuację materialną Górali. Zwykle w skład potraw wchodziło to, co ubogie góralskie gospodarstwo wyprodukowało, a czego nie przetworzyło w celu sprzedania na targu. Oczywiście podstawę stanowiły gotowane ziemniaki, w gwarze góralskiej zwane grulami, rzepa oraz bryjka lub jej gęstsza postać zwana kluską. Taką bryjkę przyrządzało się, gotując mąkę w osolonej wodzie. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący tego, jak wygląda kuchnia podhala. Przeczytaj go koniecznie!
Zacznijmy od tego, że na co dzień w kuchni podhalańskiej zazwyczaj używano mąki jarcanej, czyli jęczmiennej, oraz owsianej lub kukurydzianej. Poza tym w drewnianych beczkach, sposobem niezmienionym przez setki lat, kisi się kapustę, tradycyjnie ugniataną nogami. Potem z tej kiszonej kapusty przyrządza się między innymi słynną kwaśnicę, jednak aby zasłużyć na to miano powinna to być naprawdę dobrze przyrządzona zupa, czyli musi być bardzo kwaśna. Właśnie tym się różni od zwykłego kapuśniaku, że prócz kapusty nie dodaje się żadnych warzyw. Obecnie niestety, w góralskich karczmach, nie zawsze zwraca się na to uwagę. Warto wspomnieć także o tym, że na Żywiecczyźnie istnieje bożonarodzeniowa wersja kwaśnicy: wywar przygotowuje się nie na mięsie, ale na rybich głowach, co nadaje potrawie wyjątkowy smak. Poza tym zupą, niespotykaną nigdzie indziej, jest czośnianka - gotowana jest z ziemniaków, czosnku, cebuli i świeżej lub suszonej mięty. W tym przepisie zagotowane i odcedzone ziemniaki zalewano ponownie wrzątkiem, a następnie dodawano posiekane czosnek, cebulę i miętę, w dalszej kolejności zaś topioną na patelni słoninę. Danie to podawać można z grzankami lub gotowanymi ziemniakami.
Bardzo popularną potrawą regionalną jest prażucha, czyli gęsta masa z uprażonej mąki jęczmiennej oraz wody, omaszczona smażonym boczkiem i podawana z kwaśnym mlekiem. Ciekawy specjał kuchni podhalańskiej to moskole, czyli placki z utłuczonych gotowanych ziemniaków, mąki wody, soli i jajek. Oczywiście istnieją też wersje czysto ziemniaczane lub mączne, tak zwany moskol spiski, do którego należy dodać sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia. Czasami do wyrobu moskoli spiskich używa się również mąki kukurydzianej, nazwa potrawy pochodzi od rosyjskich jeńców, którzy przybyli na tereny Podhala w czasie I wojny światowej.
Komentarze